Terapia grupowa
Serdecznie zapraszamy kobiety i mężczyzn w wieku 26+ z historią Dorosłego Dziecka alkoholików lub innych rodzinnych dysfunkcji do uczestnictwa w rocznej psychoterapii grupowej w Warszawie!
Na początku warto zauważyć, że już sama nazwa Dorosłe Dzieci zawiera w sobie pewną sprzeczność, która dobrze obrazuje istotę syndromu DDA/DDD. Dorosłe Dzieci są osobami, które w dzieciństwie musiały przedwcześnie dojrzeć, ponieważ potrzebowała tego rodzina. Z drugiej strony w życiu dorosłym duża część ich funkcjonowania pozostaje na poziomie dziecka. Ich dziecięce potrzeby są w nich nadal aktywne, bo nie spotkały zaspokojenia wtedy, kiedy był ku temu czas.
DDA to dzieci przedwcześnie dojrzałe, dzieci, których nie traktowano adekwatnie do ich wieku. Sama nazwa wskazuje na problematykę. Są to dorosłe dzieci, których rozwój został zahamowany i które noszą w sobie wewnętrzny konflikt. DDA to osoby dorosłe, u których siła zapisu traumatycznych wydarzeń życiowych w rodzinie z problemem alkoholowym przekroczyła możliwości zaradcze ich systemu samoobrony i pozostawiła trwałe ślady w obrazie siebie (A.Litwa).
DDA/DDD są osobami, które doświadczyły charakterystycznej traumy — traumy relacyjnej. Zniszczyła ona ich naturalne mechanizmy obronne i znacząco wpłynęła na dalszy rozwój. W języku greckim słowo trauma oznacza dosłownie ranę. Jak wiemy, po ranach (zwłaszcza tych głębokich, nieodpowiednio opatrzonych) tworzą się blizny. Specyficzne schematy poznawcze wykształcone u DDA/DDD można porównać do takich blizn. Za ich pośrednictwem DDA/DDD kontaktują się z rzeczywistością, przez co nie mogą doświadczać jej bezpośrednio.
poczucie niezrozumienia siebie
utknięcie w pozycji ofiary
trudności w budowaniu trwałych i pogłębionych relacji
utknięcie w „dziecięcym pokoju”, życie przeszłością
wstyd za to, że jest się DDA/DDD i miało się takich a nie innych rodziców/korzenie
niskie poczucie własnej wartości
poczucie życia w masce, poczucie że nikt Cię tak naprawdę nie zna (albo nieliczne osoby)
poczucie bycia oszustem – niemożliwość utożsamiania się ze swoimi osiągnięciami, sukcesami
poczucie, że z zewnątrz w Twoim życiu wszystko wygląda ok, ale płacisz za to zbyt dużą cenę – ogromnie kontrolując swoje uczucia
życie życiem nadodpowiedzialnym – a w związku z tym czucie się bez przerwy winnym
poczucie wspólnoty, zmniejszenie wrażenia izolacji w świecie
doświadczenie „korektywnej przybranej rodziny”, braci i sióstr którzy w bezpiecznym środowisku mogą przeżyć stare historie
wiele „luster” (par oczu), w których można się przejrzeć i odnaleźć siebie
głębsze zrozumienie siebie i swojej historii
redukcja toksycznego poczucia wyjątkowości i bycia kimś szczególnie pokrzywdzonym
nauka brania za siebie odpowiedzialności – w grupie, a potem w życiu
dzięki byciu częścią grupy można lepiej poczuć swoje potrzeby – a przez to wyodrębnić/określić się i dojrzeć – przejść ścieżkę od skrzywdzonego dziecka do zdrowego dorosłego
być może relacje na całe życie
INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Start grupy planowany jest na 18 kwietnia
Spotkania grupy będą odbywać się we wtorki od 19 do 21 z przerwą w trakcie
Lokalizacja – Warszawa (okolice Woli, Żoliborza, Śródmieścia – dokładny adres zostanie podany bliżej startu grupy)
Liczebność grupy – od 12 do 16 osób
O uczestnictwie w grupie decyduje spotkanie kwalifikacyjne – rozmowy przeprowadza Patrycja Nosel. Koszt to 160zł/50min
Koszt pojedynczego spotkania grupowego to 160zł/120min
Terapia będzie trwała 12 miesięcy (poziom podstawowy) i będzie można ją kontynuować kolejny rok (poziom pogłębiony).
Prowadzące:
Julia Kawalec – psycholog, certyfikowana specjalistka uzależnień, dyplomowana psychoterapeutka integracyjna.
Patrycja Nosel – psycholog, dyplomowana psychoterapeutka integracyjna.
Zgłoś się na rozmowę kwalifikującą do grupy.
Napisz do nas maila na adres:
kontakt@jezykempatii.pl
Czekamy na Ciebie!
JULIA KAWALEC
Swoją pracę dedykuję Osobom DDA/DDD i Współuzależnionym. Pomagam wziąć odpowiedzialność za odzyskanie SIEBIE po dysfunkcyjnym dzieciństwie i związkach, a następnie nauczyć się przyjaźni ze SOBĄ. Moją misją jest dzielenie się psychowiedzą, tak by Każda Osoba DDA/DDD miała szansę zrozumieć mechanizmy, które rządzą nią po trudnych doświadczeniach. Nazywam się Julia Kawalec, jestem psychologiem, certyfikowaną specjalistką terapii uzależnień/współuzależnień i dyplomowaną psychoterapeutką integracyjną.
PATRYCJA NOSEL
Jestem psychologiem i dyplomowaną psychoterapeutką integracyjną. Pracuję terapeutycznie z Pacjentami cierpiącymi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego, problemów osobistych i relacyjnych. Prowadzę psychoterapię osób identyfikujących się jako DDA/DDD, specjalizuję się w terapii traumy oraz pomagam w przezwyciężaniu kryzysów natury osobistej.
Moją najważniejszą misją jest niesienie pomocy moim Pacjentom poprzez tworzenie takich warunków, aby mogli uważnie i swobodnie wzrastać w przyjaźni do samych siebie, pokonywać kryzysy życia i powracać do wewnętrznej równowagi.
Od kilku lat prowadzę prywatny gabinet psychoterapii i pomocy psychologicznej „Język Empatii”, gdzie współpracuję z innymi terapeutami.
Poza gabinetem najchętniej medytuję, wędruję po górach, czytam, albo jestem blisko zwierząt.