1. Czy jesteś odpowiednią psychoterapeutką dla mnie?
To się okaże w trakcie pierwszych trzech – sześciu wizyt konsultacyjno-diagnostycznych 🙂 . To czas. w trakcie którego poznajemy się lepiej, i wspólnie sprawdzamy czy ten „team” może zadziałać i przynieść Tobie korzyści. W trakcie psychoterapii otwarcie rozmawiamy o naszej relacji, gdyż jest ona podstawą udanego procesu terapeutycznego.
2. Jakimi problemami zajmujesz się w psychoterapii?
Specjalizuję się w pomocy osobom, które ucierpiały przez wzgląd na dzieciństwo w towarzystwie osoby uzależnionej (tzw. Osoby z biografią DDA – Dorosłych Dzieci Alkoholików) oraz bliskich osób żyjących na co dzień z uzależnionym, które w sposób dysfunkcyjny dostosowały się do takiego życia czyli Wspóluzależnieni. Pomagam też osobom z kręgu tzw. DDD – czyli Dorosłych Dzieci z rodzin Dysfunkcjonalnych – To osoby, które doświadczyły wielu zaniedbań w swoich rodzinach pochodzenia i w dorosłości odczuwają tego bolesne skutki. Poza tym zgłoś się do mnie również jeśli cierpisz w związku z: uzależnieniem od alkoholu, uzależnieniami behawioralnymi (pracoholizm, seksoholizm), trudnymi (często potocznie zwanymi toksycznymi) relacjami, lękami, depresją, niskim poczuciem własnej wartości, myślami rezygnacyjnymi i samobójczymi, nie radzeniem sobie z samotnością.
3. Jakimi problemami NIE zajmujesz się w psychoterapii?
Nie pracuję z osobami poniżej 18 roku życia, osobami z rozpoznaniem schizofrenii i innych zaburzeń psychotycznych, osobami wymagającymi hospitalizacji ze względu na zaburzenia odżywiania, osobami uzależnionymi od narkotyków (dlatego, że to zazwyczaj wymaga leczenia w specjalistycznych ośrodkach, do których często odsyłam), osobami w ostrym kryzysie związanym np. z wypadkiem samochodowym (i np. związanym z tym przeżywaniem stresu pourazowego – tzw. PTSD), osobami w „świeżej” żałobie. Jeśli jednak tu jesteś i doświadczasz któregoś z powyższych problemów – napisz do mnie! Polecę Ci bardzo dobrego specjalistę.
4. W jakim podejściu terapeutycznym pracujesz?
Pracuję w podejściu integracyjnym, a to znaczy że korzystam i łączę to co najlepsze z podejścia humanistycznego, poznawczo-behawioralnego, gestaltu oraz terapii schematów. Jestem w trakcie nauki w Profesjonalnej Szkole Psychoterapii Jerzego i Zofii Mellibrudy. Pamiętaj, że zawsze masz prawo pytać swojego psychoterapeutę, gdzie się szkoli, w jakim podejściu, z jakich technik korzysta.
5. Czy mogę liczyć na anonimowość w trakcie psychoterapii?
Zdecydowanie tak. Nie ujawniam nikomu szczegółów naszej pracy ani Twoich danych osobowych. Wyjątkiem od tej zasady zwanej tajemnicą zawodową psychologa jest sytuacja zagrożenia Twojego życia lub zdrowia – wtedy będę musiała zawiadomić kogoś Tobie bliskiego lub odpowiednie służby. (Więcej przeczytasz TU). Poza tym korzystając z superwizji czyli wskazówek bardziej doświadczonego psychologa mogę opowiedzieć o Tobie, lecz tylko po to by jeszcze lepiej Ci pomagać. Nawet wówczas nie zdradzam Twoich danych.
6. Jak mogę przygotować się do pierwszego spotkania terapeutycznego?
W trakcie pierwszego spotkania będę zadawać Ci dużo pytań, co do których nie musisz się przygotowywać, bo już znasz odpowiedzi 🙂 . Wszystkie dotyczą Twojego przeszłego i obecnego życia. Możesz przygotować swoje pytania do mnie, jeśli chciałbyś się czegoś dowiedzieć o naszej współpracy, moim podejściu terapeutycznym itp.
7. Ile kosztuje psychoterapia i co zawiera się w cenie?
Sesja psychoterapii kosztuje 200zł. Cena zawiera czas spędzony wspólnie (50minut), a także czas przygotowania się do naszego spotkania i analizę tuż po nim. Dodatkowo uwzględnia koszt superwizji, szkoleń, dodatkowych materiałów.
8. Jak wygląda zwykła sesja psychoterapii?
W zasadzie nie można mówić o zwykłej sesji, gdyż doświadczysz że każda jest trochę inna. Zazwyczaj na początku przyglądamy się Twojemu nastrojowi, z czego on wynika, czy coś się wydarzyło. Następnie wracamy do wątków z poprzedniego spotkania, czasem omawiamy Twoje zadanie domowe, czasem wykonujemy na żywo ćwiczenia, wizualizacje, dramatyzacje (czyli odgrywanie różnych sytuacji np. z przeszłości, wyobrażone rozmowy z ważnymi osobami).
9. Jak długo trwa psychoterapia?
W podejściu, w którym pracuję nasz wspólny czas to około rok pracy (przy częstotliwości spotkań 1 raz w tygodniu). Jednak zawsze ten czas możemy nieco skrócić lub wydłużyć w zależności od skomplikowania Twojego problemu. Inaczej w wypadku terapii uzależnień – tu zarezerwuj sobie minimum dwa lata pracy nad sobą – rok na etap podstawowy i rok na pogłębiony. Inna częstotliwość ma też miejsce w coachingu czy indywidualnym treningu umiejętności psychospołecznych – to ustalamy między sobą.
10. Czy jest możliwa psychoterapia online? Ile kosztuje?
Tak, w szczególnych przypadkach – jakim jest np. pandemia. Natomiast zdecydowanie preferuję kontakt osobisty w gabinecie. Koszt jest taki sam jak sesji stacjonarnej czyli 200zł/50min.
11. Czy w trakcie psychoterapii możemy też rozmawiać o problemach psychoterapeuty?
Nie, gdyż chcemy cały czas poświęcić Tobie. To dlatego psychoterapeuci nie ujawniają szczegółów ze swojego życia. Łatwo byłoby wówczas skupić się na mnie, a nie jest to naszym celem.
12. Czy możemy kontaktować się pomiędzy sesjami?
Tak. Zawsze możesz napisać do mnie maila (np. z wykonanym zadaniem, podzielić się bieżącymi refleksjami). W razie potrzeby i możliwości możemy też zwiększyć częstotliwość naszych spotkań. W szczególnych wypadkach zagrożenia Twojego zdrowia lub życia umawiamy się indywidualnie na dodatkowy kontakt.
13. Jakie są zasady odwoływania sesji?
Możesz odwołać sesję bez ponoszenia kosztu na 48 godzin przed naszym spotkaniem – poprzez sms lub email, w przeciwnym razie sesja będzie pełnopłatna. Wynika to z potrzeby zaplanowania grafiku, ale także powstrzymania sytuacji odwoływania sesji w ostatnim momencie.
W trakcie roku współpracy można odwołać bezpłatnie 4 sesje (o ile zostało to zgłoszone na min. 48h przed spotkaniem)
14. W jaki sposób mogę płacić za sesję?
Jest to możliwe poprzez wyłącznie poprzez przelew na konto podane w naszej umowie. W trakcie początkowych spotkań płacisz po każdej odbytej wizycie, a gdy umówimy się na długoterminową pracę – wówczas za miesiąc z góry.
15. Nie mogę znaleźć pasującego terminu w kalendarzu na stronie, co mogę zrobić?
Napisz do mnie wiadomość, postaram się znaleźć alternatywne terminy, zapisać Cię do kolejki oczekujących i jak najszybciej się odezwać 🙂 lub polecę dobrego specjalistę.
16. Chciałbym uczestniczyć w psychoterapii, jednak mnie nie stać, co mogę zrobić?
Skontaktuj się ze mną – zaproponuję odpowiednie miejsca finansowane przez NFZ. Najważniejsze żebyś nie pozostawał sam ze swoimi problemami!