20 cennych umiejętności psychologa/coacha 3/4

czyli co robią najlepsi w tym fachu.

12. Sprawdzi jakie masz korzyści z bagna, w jakim tkwisz

Nie robisz niczego bez sensu. Wszystko przynosi Ci jakieś tzw. wtórne korzyści. Odkładasz na później najważniejsze rzeczy, bo boisz się konfrontacji i wolisz chronić swoją samoocenę nawet za cenę gorszych wyników. Palisz i się objadasz, bo to cię relaksuje, dobrze się kojarzy, jest „chwilą zapomnienia” w życiu, w którym ciągle planujesz co dalej. Ktoś inny stale kłóci się z partnerem, bo to pozwala zapełnić pustkę, jaka wieje z tej relacji… Jednym słowem każde zachowanie przynosi jakąś korzyść. Choćby była ona minimalna i bardzo kosztowna, zawsze jest. Dobry coach zapyta Cię: A co dobrego dzieje się w tej sprawie? Co właściwie z tego masz? Po co to robisz? Po co robiłeś to przez tyle lat? Spyta o to, bo to co Ci szkodzi jednocześnie zaspokaja jakieś ważne potrzeby. Zadba też o to, by ta potrzeba była zaspokajana w bardziej konstruktywny sposób.

13. Sprawdza czy jesteś gotowy zapłacić za cenę zmiany.

Podczas jednego coachingu, doszłam do wniosku, że mój Klient bardzo chciałby zmiany, ale jednocześnie nie chciał wkładać w nią zbyt wiele wysiłku. W pewnym momencie powiedziałam mu: „Wiesz, wydaje mi się, że chciałbyś mieć cukierka i zjeść cukierka”. Zgodził się. Chciał mieć zmianę, ale jednocześnie zachować stare przyzwyczajenia. Dobry coach zapyta Cię – czy liczysz się z tym, że zmiana kosztuje? Zwłaszcza trwała zmiana. Zapyta – ile masz obecnie siły i motywacji, by się tym zająć? Zająć się na serio. Jeśli niedużo, daruj sobie. Może to nie ten czas. Może potrzebujesz czasu, by dojrzeć do zmiany, by nabyć gotowości, by oddać stare i dać miejsce na nowe.

14. Sprawdza, czy myślisz o konsekwencjach 

Dobry coach nie wypuści Cię z coachingu w hurraoptymizmie. „Zawsze i wszędzie mogę wszystko!” „Wszystko jest możliwe” itp. Dobry coach będzie urealniał Twoje myślenie o sytuacji, zachęcając Cię do patrzenia w przyszłość – na konsekwencje Twoich działań. Zapyta – I co się stanie jak to osiągniesz? Jakie to przyniesie skutki dla Ciebie i Twoich najbliższych? Co się wtedy stanie z Twoją hierarchią wartości – czy coś innego stanie na pierwszym planie? Co będziesz wtedy o sobie myślał, kim się staniesz jak to osiągniesz. CO STANIE SIĘ MOŻLIWE? To mega ważne pytania, które podczas coachingu nie mogą pozostać bez odpowiedzi.

15. Jest Ciebie ciekawy

Bardzo doceniam tę umiejętność. Również w relacjach nie-pomocowych. Znacie to uczucie, gdy ktoś zupełnie bezinteresowni i szczerze jest zainteresowany tym, co mówicie o sobie, swoich przemyśleniach czy przygodach? Gdy ktoś nie ocenia, tylko autentycznie słucha i współprzeżywa kawałek Twojego świata. Nie myśli o sobie, nie analizuje, nie etykietkuje. Jest ciekawy i otwarty. Widzę po sobie jak trudna jest to umiejętność. Muszę bardzo zadbać o siebie przed coachingiem żeby pozostać ciekawą moich Klientów. Potrzebuję zadbać o siebie, tak by moje sprawy nie wdzierały mi się między myśli i słowa. Potrzebuję się zatrzymać na kilka minut przed sesją i uświadomić sobie dokładnie po co tu jestem i co się za chwile wydarzy. Często modlę się wtedy – Boże, proszę aby dla tej osoby to był cenny czas. Niech weźmie coś użytecznego dla siebie. Daj mi też otwarty umysł, bym zrobiła w sobie dużo miejsca dla Niej/Niego.